Au-pair

Program Au-pair vám umožní především poznat skutečný každodenní život cizí země, a to tak, že se stanete součástí místní rodiny, s níž pak trávíte téměř veškerý svůj čas. Stát se au-pair je také skvělý způsob, jak se výrazně zlepšit v komunikaci v cizím jazyce.

Jako au-pair lze pracovat téměř v jakékoli zemi, kterou si vyberete. Celkem snadné je to v zemích EU, kde z pravidla není potřeba pracovní povolení. V zemích mimo EU existují pro au-pair speciální víza, jejichž získání je méně problematické než získání běžných pracovních víz.

Pobyty au-pair probíhají celoročně a mohou mít různou délku, záleží zejména na vás a na rodině. Zpravidla je snažší najít rodinu na rok a více, naopak o letní pobyty au-pair má zájem více dívek než rodin.

Podmínky pro program:

  • vhodné pro dívky či chlapce
  • stav: svobodný, bezdětný
  • věk 18 – 28 let (v jednotlivých zemích se liší)
  • alespoň základní znalost jazyka cílové země
  • zkušenost s prací s dětmi výhodou
  • řidičský průkaz výhodou

Náplň práce

Hlavní náplní práce au-pair je péče o děti přímo v rodině. Au-pair s dětmi tráví jejich volný čas, vozí je do školy, připravuje jim jídlo, stará se o jejich denní režim. Má na starosti také drobné domácí práce jako vaření, praní, žehlení a další. Tyto práce by však měly vždy souviset s péčí o děti, au-pair není pomocnice v domácnosti. Existuje určitý rámec povinností au-pair, vždy však záleží na konkrétní rodině, s níž je třeba se domluvit na podrobnostech.

V závislosti na zemi a typu programu je stanovena pracovní doba, většinou  je to 5 – 6 hodin denně, a to 5 nebo 6 dní v týdnu. Je stanoven také počet večerů (většinou 3 týdně), kdy může rodina au-pair požádat o hlídání dětí (baby-sitting). V průměru au-pair pracuje asi 30 hodin týdně.
Za práci jí rodina poskytuje ubytování, stravu a kapesné (cca 200 – 300 EUR, v USA 560 USD měsíčně), v některých zemích i pojištění či příspěvek na letenku. Kromě toho musí být au-pair umožněna také návštěva jazykového či odborného kurzu. Na tento kurz au-pair v některých zemích dostává příspěvek, někde je návštěva kurzu povinná (například v USA). Po určité době práce má au-pair nárok také na placenou dovolenou.

Jak najít rodinu?

Záleží na vás, zda se rozhodnete vyrazit na vlastní pěst nebo využijete služby agentury. Pokud zatím se zahraničím nemáte velkou zkušenost, jistě oceníte pomoc agentury. Naopak při samostatném hledání máte větší flexibilitu a možnost si jasně stanovit svoje priority (Jak staré chci děti? Který jazyk chci používat? Chci bydlet ve městě nebo na venkově? ...), a navíc se vyhnete poplatkům za zprostředkování.

S agenturou
Pokud je to pro danou zemi nutné, poskytne vám agentura pomoc s vyřízením víza, pracovního povolení a dalších formalit, jako je povolení k pobytu apod. Agentura vám také zajistí výběr rodiny podle vašich požadavků, zprostředkuje kontakt s rodinou a v případě problémů obvykle zdarma umožní i změnu rodiny.
Registrační poplatek do programu se liší podle cílové země (kolem 3 000 Kč).

Na vlastní pěst
Hledat si rodinu sami je nejjednodušší v online au-pair databázích:
International Au Pair Association - na stránkách najdete seznamy au-pair služeb s pokyny a nabízejí přístup do sítě profesionálních organizací zabývajících se těmito programy kulturní výměny.

Co se týče pravidel a povinností au-pair i hostitelské rodiny, jsou přehledně zpracovány v tomto dokumentu: http://portal.mpsv.cz/upcr/kp/olk/poradenstvi/Au_pair.pdf

Podrobné informace najdete také na stránkách NICM.

A co když se rozhodne přijet cizinec do ČR?