Kolik zemí se dá navštívit během cesty DiscoverEU? Co všechno je možné na cestě zažít a jak taková cesta vlastně probíhá? Matyáš vyhrál v roce 2022 jízdenku DiscoverEU a díky ní měl možnost na podzim procestovat kus Evropy. Přečtěte si rozhovor se studentem pedagogiky a zjistěte, co taková cesta DiscoverEU obnáší.
Matyáši, ty jsi jedním z cestovatelů DiscoverEU. Jak jsi se ale o soutěži dozvěděl?
Vůbec jsem o soutěži nevěděl, ale můj kamarád mi řekl, že je tady šance vyhrát měsíční vlakovou jízdenku napříč Evropou. Na začátku jsem si tím vůbec nebyl jistý. Říkal jsem si, že já přeci nikdy nic nevyhraji, ale tak zkusíme to. Napoprvé nám napsali, že jízdenku nevyhráváme, ale dostali jsme se na čekací listinu. Nakonec jsme ale byli zařazeni!
Co tě přimělo se zapojit? Jaký byl ten prvotní impulz?
Já jsem už v pár zemích byl a hrozně mě baví poznávat nové kultury. Když byla možnost procestovat několik zemí během pár dní, tak jsem se rozhodl téměř hned.
Cestoval jsi sám, nebo ve skupině? V rámci DiscoverEU je možnost cestovat sám, anebo v rámci skupiny přátel. Co jsi si vybral ty?
Cestoval jsme s kamarádem, který mi o soutěži řekl – byli jsme nakonec jen dva. Trochu jsme se báli toho, jestli si nebudeme lézt na nervy, ale spíš nás to nakonec ještě více stmelilo. Zjistili jsme, že nám společné cestování funguje, takže jsme nedávno během jarních prázdnin vyrazili na deset dní do New Yorku.
Když se bavíme s cestovateli DiscoverEU na setkáních, říkají, že je to jedinečná příležitost a nikdy by netušili, že něco takového můžou zažít. Chápeš tuhle příležitost stejně?
Určitě chápu. V našem věku je super vycestovat, jelikož ve spoustě zemí je spousta slev a vstupů zadarmo právě pro osmnáctileté. Příležitost získat měsíční vlakovou jízdenku je taky jedinečná, protože jízdenky na vlak v cizích zemích jsou jinak dost drahé. Sice jsme si museli párkrát koupit místenky, ale to je jen pár eur. Měli jsme tak příležitost jet nejrychlejším vlakem Evropy, a to ve Francii vlakem TGV. Z jihu Francie jsem byl tak za chvíli v Paříži.
Kolik jste nakonec navštívili zemí?
Francie, Belgie, Nizozemí, Německo, Dánsko a Švédsko.
Kolik dní trvala vaše cesta Evropou? A víte, kolik jste najeli kilometrů?
Cesta trvala deset dní. Když jsme to plánovali, tak jsem si myslel, že to nemůžeme za deset dní stihnout. Například na Paříž jsme si nechali tři dny, protože Paříž je velké město a je toho spousty k vidění. Naopak v Bruselu jsme byli jen jeden den. Nacestovali jsme nakonec něco přes tisíc kilometrů.
Kdy jste cestovali?
Cestovali jsme na konci října. Nakonec jsme to stihli během podzimních prázdnin.
Podle toho, jak o cestě vyprávíš, tak jste si vybrali flexibilní jízdenku? Cestovatelé DiscoverEU si můžou vybírat mezi fixní a flexibilní variantou.
Měli jsme tu flexibilní. Každá varianta má plusy i mínusy. My jsme se rozhodli pro flexibilní jízdenku, abychom mohli poznat více zemí. Přemýšleli jsme ale, jestli nezůstaneme jen ve Francii a nebudeme cestovat pouze tam. Nakonec jsme ale chtěli poznat více kultur a míst, proto jsme se rozhodli pro flexibilní variantu.
Jaké místo tě nejvíce překvapilo?
S kamarádem jsme chtěli do severských zemí. Už jsem slyšel, že to tam je jiné – jiná atmosféra, kultura. Překvapilo mě to ale ještě více. Lidé tam jsou vstřícní, jsou všichni usměvaví, a hlavně je tam bezpečno. Nebojím se jít někam do malé uličky, což naopak o Francii říct úplně nemůžu. Bydleli jsme na okraji Paříže, protože v centru bylo drahé ubytování a už tam v těch uličkách jsem se necítil úplně komfortně.
To, že jste cestovali dva – ty a kamarád – měli jste možnost potkat jiné lidi nebo jiné cestovatele DiscoverEU?
Jiné cestovatele DiscoverEU jsme nepotkali, protože jsme cestovali v tom nejzazším možném termínu. Ale potkali jsme pár lidí, se kterými jsme prohodili pár slov a šli jsme kus společné cesty.
Bavili jsme se o tom, co tě mile překvapilo. Cestování je skvělá příležitost, ale vždycky se může vyskytnout nějaká nepříjemná situace. Co tě na cestě nemile překvapilo? Ať už to bylo místo nebo zážitek.
Nejméně se mi líbil Brusel. Možná to bylo tím, že hlavní památky se zrovna rekonstruovaly. Památky nebyly přes lešení vůbec vidět. Brusel byl pro mě nejméně zajímavý oproti ostatním místům, která jsme navštívili. Co se vlaků týče, tak ty byly vždy téměř na minutu přesné, jen v Německu jsme měli jeden zádrhel. Z Amsterdamu do Hamburku nám byl zrušen spoj. Naštěstí tam byl ochotný průvodčí, který nám poradil, kam máme jít a kde na nás čeká spoj náhradní. Nakonec jsme dojeli na okraj Nizozemska, kde jsme čekali dvě hodiny na další vlak. Následně došlo k poruše vlaku. Zastavili jsme v malé německé vesnici, kde jsme byli ve dvě hodiny ráno. Do Hamburku jsme nakonec dorazili s několikahodinovým zpožděním. Vše ale nakonec dobře dopadlo. Tohle byl ale jediný zádrhel na celé cestě. Máme pak alespoň o čem vyprávět.
Jízdenku jste měli na aplikaci ve formě QR kódu. Měli s tím někteří průvodčí problém, nebo už na to byli zvyklí?
Neměli s tím vůbec problém, což mě osobně celkem překvapilo. Já už používám telefon na všechno, ale v zahraničí jsem si tím nebyl jistý. Co když třeba řeknou, že to neplatí a já bych tak musel platit plnou jízdenku? Pokaždé kdy přišel průvodčí, tak s tím ale neměl sebemenší problém.
V rámci Domu zahraniční spolupráce plánujeme první online setkání výherců DiscoverEU, kde jim budeme předávat tipy a triky na cesty. Bylo by něco, co bys chtěl, aby ti někdo před tvojí cestou poradil?
Určitě by mi pomohl tip, že můžu využít i jiný dopravní prostředek než vlak. Ten sice není hrazený v rámci jízdenky, ale letenky se dají pořídit v dnešní době za pár korun. My jsme použili ještě letadlo, protože jsme sehnali letenky za tři stovky z Norimberku do Bordeaux. Ušetřilo nám to jeden cestovní den a mohli jsme začít v jiném městě než v Čechách. Ze Stockholmu jsme letěli zpět do Česka za dvě stovky.
Hodně cestovatelů se bojí nečekaných situací. Bojí se, že jim zruší spoj nebo že neseženou místenku. Jsou nějaké tipy a triky, které bys jim poradil?
Tipy a triky na to úplně nejsou, ale díky zkušenostem získají tu jistotu se nebát. Taky jsem se bál – bylo mi osmnáct let, nikde jsem pořádně ještě nebyl a procestoval jsem do té doby opravdu jen pár zemí. Je fajn na chvíli odejít ze své komfortní zóny – od přátel i prostředí, které známe a být někde sám a nasbírat zkušenosti.
Co na to vlastně říkali rodiče? Byli s tím v pohodě, nebo se báli?
Byli s tím úplně v pohodě. Samozřejmě na začátku se mamka trochu bála. Rodiče o tom moc neví, neví, kam své děti pak pouští. Nakonec si o tom mamka víc přečetla a více se dozvěděla, já jsem jí o tom i více řekl. Díky tomu mě podporovala. Během cesty jsem jí posílal fotky a zprávy, co právě zažívám.
S DiscoverEU to ale nekončí. Soutěž je součástí Erasmus+ - plánuješ ještě nějakou cestu v rámci Erasmus+? Láká tě to?
Jelikož chci dál studovat na vysoké škole, tak mě to hodně láká. Chtěl bych využít nějakou z možností a vycestovat, studovat semestr v zahraničí.
Máš nějakou snovou destinaci, kam bys chtěl vyrazit?
Jelikož mě zajímá vzdělávání, a právě ve skandinávských zemí je vzdělávání na úplně jiné úrovni, tak bych rád navštívil jednu ze severských zemí a zjistil, jak to tam funguje.
Jaké jsou tvoje další cestovatelské plány?
Po maturitě a přijímacích zkouškách na vysokou školu vyrazíme s kamarádem do Srbska. Už teď plánujeme cestu vlakem ze Srbska do Sofie a ze Sofie na Sluneční pobřeží.
Chtěl bys něco vzkázat budoucím cestovatelům nebo třeba těm, které příležitost zapojit se teprve čeká?
Nebát se. I když se bojíte, překonejte to a zkuste to. I když to nevyjde na poprvé, vyjde to určitě na podruhé.
- Vytisknout
- Doporučit
- Sdílet