Za hranice Prahy i Česka. Oslavte s DZS 10. ročník festivalu Open House Praha

7.5.2024

O víkendu 18. a 19. května 2024 můžete nahlédnout do míst, kam se běžně nedostanete.

Klasicistní budovu České národní agentury pro mezinárodní vzdělávání a výzkum najdete v ulici Na Poříčí 4 v blízkosti rušného náměstí Republiky. Ačkoliv je dnes rozsáhlý měšťanský dům, kde Dům zahraniční spolupráce sídlí, symbolem otevírání dveří do světa a překračování hranic v tom nejširším smyslu slova, funkcí měl hned několik. V devatenáctém století využívala budovu nedaleká celnice a nacházelo se zde postupně zemské finanční ředitelství, hlavní pošta i sklad tabáku.

Pro zájemce o krátkodobé dobrovolnické aktivity, kreativní projekty, nebo navazování dlouhodobých mezinárodních partnerství máme otevřeno po celý rok. Na dvoře najdete zásobenou knihobudku i „kešku“. Geocachingovou schránku nazvanou PORICI máme již od roku 2012 a je velmi populární mezi „kačery“ z Česka i ze zahraničí.

O víkendu 18. a 19. května 2024 během festivalu Open House Praha se ale veřejnosti otevřou místa a zákoutí, kam se běžně dostat nedá. Zdarma se zpřístupní 115 budov a prostorů na celém území hlavního města. Pozdně klasicistní památka nabídne otevřenou pavlač, vnitroblok skrytý za exteriérem, či zasedací místnosti pojmenované po drahých kamenech – Diamant, Safír a Olivín. Prozradíme, že sklepy pod jedním z křídel domu pocházejí pravděpodobně již z období gotiky, ale i mnohé další zajímavosti.

Čekají na vás komentované prohlídky, které ukážou, jak moderní organizace funguje v historických prostorách. Návštěvníci se můžou těšit i na koutek pro rodiče s dětmi či infostánek, kde se dozvědí více o programech a aktivitách DZS.